Азербайджан – България има всички признаци за малко голове
Други спортове Други спортове

ПРИЯТЕЛСКИ СРЕЩИ: Азербайджан – България има всички признаци за малко голове

Победа за Швеция, Сърбия ще се отпуши срещу Кипър

25 март 2024 | Новини | от Здравко Чернев | минути време за четене |

Националният отбор на България спечели първия си мач в ерата „Георги Иванов – президент“, но както обикновено това стана мъчително и с чудовищна доза късмет.

В понеделник „лъвовете“ срещат домакините Азербайджан във втория си мач от мини-турнира в Баку и думата „ъндър“ е основна в очакванията.

НА ФОКУС: ПРИЯТЕЛСКИ СРЕЩИ

Азербайджан – България
Кипър – Сърбия
Швеция – Албания

Подобно на нашите национали и Азербайджан не бяха особено убедителни в първата си среща. Домакините вкараха на Монголия чак в допълнителното време, а минималното 1:0, в добавка към измъченото 1:0 на България срещу Танзания доказа колко правилно тези четири национални отбора бяха събрани да играят помежду си.

Азербайджан са № 113 в ранглистата на ФИФА или точно с 30 места зад селекцията на Илиан Илиев, но за разлика от нея, домакините спечелиха цели два мача в европейските квалификации – 2:0 срещу Естония и 3:0 срещу Швеция! Подобно на българската Първа лига, и в азербайджанската има несменяем шампион, Карабах, който подобно на нашия не разчита на местни футболисти, но за разлика от нашия направи фурор в Европа и бе на минути от четвъртфинала в Лига Европа. И горчивата истина е, че Азербайджан са доста пред нас във футболно отношение.

Александър Митрович (Сърбия)

Сърбите идват за този мач от Москва, където изпълниха държавната повеля да не създават проблеми на „Големия брат“ и паднаха с 0:3 от Русия. Кипър пък не успяха да бият Латвия (1:1), въпреки че водеха до 85-ата минута и така имат един пълен успех от старта на 2023 г. насам. В историята на това съперничество домакините имат три загуби и едно нулево равенство от 2012 г. Но в понеделник не ги чака нищо добро.

Първи домакински мач за Йон Дал Томасон като селекционер на Швеция. Дебютът му миналата седмица бе пълна катастрофа – 2:5 срещу Португалия, като Роналдо и компания спряха да играят в 61-ата минута. Албания пък паднаха от Чили (0:3), което бе първото им поражение от осем мача насам и до голяма степен се дължеше на комичните прояви на Томас Стракоша на вратата. Резервата на Брентфорд пак ще е титуляр, което не вещае нищо добро на „орлите“. А те ще са и без нападателя на Гранада Мюрто Узуни, та не е ясно кой ще бележи. Швеция са в ужасен период като отбор, но вкъщи спечелиха осем от последните си 10 мача, затова победа за домакините ще е очаквана.

СНИМКИ: AFP

Тагове
Здравко Чернев

Заслужил автор. Дългогодишен спортен журналист, който е в състояние да декламира статистики, състави, резултати и постижения дори и на сън. Безспорен експерт по футбол, тенис, баскетбол и редица американски спортове, а даже и някои австралийски. Всъщност няма спорт, който да му е напълно чужд, но абсолютно никога, при никакви обстоятелства и за нищо на света не би писал за хокей на лед. Причините за това са дълбоко пазена тайна, но се смята, че са основателни.