Баскетбол Баскетбол
Тенис Тенис
Други спортове Други спортове

СЕРИЯ А: Фрозиноне ще отърват изпадането

Сухо първо полувреме в мача на Удинезе, Торино ще бият пияните от щастие Аталанта

23 май 2024 | Новини | от Здравко Чернев | минути време за четене |

Сезонът в Серия А официално завършва в неделя, но едва седмица по-късно ще стане ясно кои ще са италианските представители в европейските клубни турнири. Участниците в Шампионската лига са известни, но един отложен мач и финалът на Фиорентина в Лигата на конференциите бъркат сметките за тази надпревара и Лига Европа. Затова в неделя интригата ще е в дъното на класирането и борбата за оцеляване.

НА ФОКУС: ИТАЛИЯ – СЕРИЯ А

Фрозиноне – Удинезе
Емполи – Рома
Аталанта – Торино

Финалът за купата ще е последният мач на Тен Хаг в Юнайтед
23 май 2024 | Новини

Сметките тук са прости, но и не съвсем. Победителят от мача със сигурност запазва мястото си в Серия А. Равенството е от полза на Фрозиноне, които водят с точка на преките си съперници. Хиксът може да е от полза и на Удинезе, а дори загуба е възможно да ги остави в елита, стига Емполи да не победят Рома.

През миналата седмица Фрозиноне взеха безценни три точки като гости на Монца (1:0), което щеше да е изненада, ако на Серия А не й се носеше славата от десетилетия на първенство, в което всеки взема каквото му трябва последните кръгове срещу незаинтересовани противници. Но е истина и че домакините имат само една загуба от 16 март насам и то срещу шампионите Интер (0:5).

Удинезе изпилиха нервите на феновете си в предишния кръг, когато две дузпи след 90-ата минута доведоха до подялба на точките с Емполи (1:1). 14 минути след изтичане на редовното време Лазар Самарджич бе точен от бялата точка и „фриуланите“ останаха над чертата. Но за колко дълго?

Удинезе имат четири победи като гости през сезона, като удивителното е, че сразиха Милан, Ювентус и Лацио! В същото време, обаче, се изхитриха да направят хиксове с всеки от директните си конкуренти за оставане, както и с вече изпадналите Салернитана и Сасуоло. А в неделя, за да не се налага да са с ухо към радиата, се налага да спечелят.

Фрозиноне – Удинезе с основание минава за най-непредсказуемия мач този уикенд. Процентите за победител са разпределени 41:32 в полза на домакините при 27 за подялба на точките. В това Удинезе са специалисти (19 равенства в 37 кръга до момента), а и Фрозиноне си падат по равенствата, така беше в пет в от последните им осем мача.

А предвид значението на срещата, предпазливата тактика и изчакването се предполага, че ще вземат връх. Вероятността за мач с не повече от три гола е 52.4%, а специално през първото полувреме ще е събитие, ако изобщо падне попадение.

Рома ще са шести и ще играят наесен в групите на Лига Европа. Загубите от Болоня и Аталанта се оказаха фатални за амбициите на тима за Шампионската лига, но откакто Даниеле де Роси пое треньорския пост доста отчетливо освежи отбора и всички чакат чудеса от „вълците“ през следващия сезон. В същото време за Емполи има само един приемлива развръзка в мача – победата.

Всичко друго ще означава отпадане, но при положение, че есента паднаха с 0:7 от Рома с бетонобъркача Жозе Моуриньо и нямат пълен успех срещу „вълците“ от 2007 г. насам, картинката е ясна. Емполи загубиха последните осем двубоя срещу този съперник и общата голова разлика е 4:23. Прогнозите за неделя водят към под 50% за победа за Емполи и тъй като Де Роси все още работи за името си, не се очаква да прояви милост.

Последен шанс за ЦСКА да останат в борбата за директна квота за Европа
22 май 2024 | Новини

Аталанта едва ли ще са изтрезнели от празненствата около спечелената Лига Европа, а и не играят за нищо, след като още миналата седмица си осигуриха мястото в Шампионската лига. Торино са в борбата за Лигата на конференциите, но ако Фиорентина бият в четвъртък Каляри, всичко свършва.

В името на интригата се предполага, че „виолетовите“ ще са на терена с резервите, тъй че за Торо все още има надежда. Всъщност „биковете“ зависят много от благоволението точно на Аталанта, които играят идната седмица отложен мач с Фиорентина и той ще оформи крайното подреждане. В очакване двубоят да бъде изигран, всичко сочи за победа за Торино и 44.1% е солидна подкрепа за това.

Тагове
Здравко Чернев

Заслужил автор. Дългогодишен спортен журналист, който е в състояние да декламира статистики, състави, резултати и постижения дори и на сън. Безспорен експерт по футбол, тенис, баскетбол и редица американски спортове, а даже и някои австралийски. Всъщност няма спорт, който да му е напълно чужд, но абсолютно никога, при никакви обстоятелства и за нищо на света не би писал за хокей на лед. Причините за това са дълбоко пазена тайна, но се смята, че са основателни.