През тази година Бундеслигата празнува своята 60-та годишнина. Елитът на германския футбол се появява на бял свят през 1963 г., когато елитният футбол в тогавашната Западна Германия окончателно скъсва аматьорския си статут и играта се професионализира.

Дотогава германските отбори играя в полу-професионални регионални лиги, чиито шампиони се състезават за титлата на страната в плейофи. Опитите за създаване на професионална елитна дивизия започват още през 50-те (в Източна Германия такава лига има още от 1950 г.), но чак загубата с 0:1 от Югославия на Световното първенство през 1962 г. в Чили е критичната точка, след която западногерманският футбол решава, че е крайно време за реорганизация. Първоначално, 16 от най-добрите регионални клубове по игрови, но и икономически показатели влизат в Бундеслигата. През 1992 г. лигата е разширена до 18 отбора, за да може да приеме и тимове от бившата Източна Германия.

Днес, Бундеслигата е любим избор на феновете на спортните залози на сайта winbet.bg. Ето защо:

Лига на феновете, лига за феновете

Пуликата на Борусия (Дортмунд)

В Бундеслигата отборите играят по два мача всеки срещу всеки, веднъж като домакин, веднъж като гости и според резултатите печелят точки. Отборът с най-много точки става шампион и играе в Шампионската лига, както и тимовете класирани на местата от второ до четвърто. Отборът на пето място се класира за Лига Европа. Шестите също се класират за европейските клубни турнири, а в зависимост от резултатите в Купата на Германия място евентуално се отваря и за седмите. Класираните

на последните две места автоматично изпадат във Втора Бундеслига, а класираният на 16-о място играе плейоф за оставане в лигата с третия от Втора Бундеслига. Дотук, нищо по-специално от много други първенства в Европа и света.

Това, което обаче наистина отличава Бундеслигата от другите големи първенства в Европа е фактът, че тя е изключително ориентирана към феновете. Това е отразено и в самата собственост на отборите, повечето от които реално са мажоритарна собственост на феновете си, най-често представлявани от специални организации на членовете на клуба (плащащи членски внос). По този начин почитателите на отборите имат право на глас в управителните съвети и общите събрания.

Един от резултатите от този тип управление е, че цените на билетите в Бундеслигата са най-ниските от петте топ първенства на Европа, което пък от своя страна води и до рекордна за Европа посещаемост. Във времето преди COVID 19 почти всеки сезон завършваше с над 43 000 зрители на мач, а тези на Борусия Дортмунд редовно минаваха границата от 80 000!

За разлика от другите първенства от Топ 5, отборите в Бундеслигата (с изключение донякъде на Байерн) не разчитат на гръмки трансфери на световни звезди, а изграждат футболисти, чиито трансфери впоследствие пълнят клубните каси. Наличието на множество играчи, излезли от клубните академии, прави връзката на феновете с отбора изключително здрава. Всеки клуб от Бундеслигата има множество фанатично отдадени фенове, правещи атмосферата на домашните мачове незабравима. А любимците им се отблагодаряват със спектакли, които превръщат германския елит в място, пълно с голови фестивали.

Колосът от Мюнхен

Общо 12 клуба са ставали шампиони на Германия в ерата на Бундеслигата, но от петте топ първенства в Европа няма друго, в което превъзходството на един отбор да е едновременно толкова ясно изразено и толкова отчайващо за всички останали. Да, става дума за Байерн Мюнхен.

Парадоксално или не, Байерн първоначално дори не са били поканени да се включат в първия сезон на Бундеслигата – по онова време отборът е трагичен, с постоянни финансови проблеми и дори за кратко изпада в по-долните дивизии на своята регионална лига. През 1964 г., отборът от Мюнхен обаче вече включва „интересни младоци“ като Франц Бекенбауер, Герд Мюлер и Сеп Майер и през 1965 г. най-сетне печели промоция в Бундеслигата. Оттогава насам,

Байерн не просто са рекордьори по отличия – баварският колос е печелил титлата в 31 от досегашните 59 сезона, включително през последните десет. Никой друг клуб освен Байерн не е печелил титлата повече от пет пъти.

Как да залагаме на мачовете от Бундеслигата?

Ако има нещо, което трябва да ни интересува в мачовете от Бундеслигата, това са головете. За цялата история на германския елит, резултатността никога не е спадала под 2.5 гола на мач, което е невиждано на континента. Още повече, че от шампионат 2018/2019 насам, Бундеслигата направо избухна от голове. Вече пети пореден сезон, средната резултатност е над три гола на двубой, като през настоящия статистиката сочи 704 попадения в 222 срещи, което прави по 3.17 гола на мач – далеч пред останалите елитни дивизии в Европа. Затова Бундеслигата е любимо място за търсачите на оувъри и над 60% от мачовете дотук през сезона завършиха с отбелязването на три или повече гола.

Пряка последица от това е изключително високата успеваемост в любимото на мнозина „Двата отбора да отбележат – Да“. Само три отбора в Бундеслигата (Шалке 04, Волфсбург и Бохум) не са вкарали поне един гол в над 50% в мачовете си. И въпреки че в света на спортните залози няма такова нещо като „гарантирана печалба“, „Двата отбора да отбележат – Да“ в мачове на Щутгарт (68%), Айнтрахт Франкфурт, Вердер, Херта, Борусия Мьонхенгладбах и Хофенхайм (по 64%) е като предопределена развръзка.

Друга отличителна черта на германското първенство е домашното предимство. Над 48% от мачовете през сезон 2022/23 завършиха в полза на тима, играещ пред собствена публика. Това, макар и със съвсем малко пред Премиършип, е рекорд в големите лиги на Европа. От друга страна в Германия не признават равенствата, тъй че за търсачите на хиксове това не е територия за успешен лов. И съвсем естествено, нулевите равенства (само 12 на брой в 26 кръга) не са често явление. Но за неприятните случаи, когато головете отсъстват, функционалността на WINBET „0:0 – отменен залог“ е отлична застраховка.

Бундеслигата не е първенство, където не се случват много обрати през второто полувреме. Всъщност за 25 кръга има общо едва 10 случая отборът, водещ на почивката, да загуби. Което за любителите на залози „На живо“ е като златна мина. Унион Берлин са единствените, които не само не са губили мач от печеливша позиция в 45-ата минута, ами не са позволявали дори изравняване! Айнтрахт Франкфурт (десет победи и едно равенство), Волфсбург (шест победи и равенство) и Байерн (15 победи и четири равенства) също са отбори, на които може спокойно да се залага в категорията „Първо полувреме/Краен резултат“.

На обратният полюс (и не случайно са затънали здраво в борбата за оставане) са Бохум, Хофенхайм и Херта. Това се единствените отбори в Бундеслигата, за които пасив на полувремето означава сигурна загуба. А че тенденцията е силно устойчива говори и фактът, че всеки от тях е загубил поне десет мача от такава позиция!

И последно по ред, но не и по значение. От тридесетина години насам един мач решава нещата в германския футбол: Байерн – Борусия Дортмунд. Това са единствените отбори, които са печелили титлата през последните 14 години и през 2023 г. изглежда отново те ще решат помежду си кой заслужава „сребърната салатиера“, както наричат купата на шампиона на Германия.

Предимството в „Класиката“, както просто е известен в Германия този мач, е трайно на страната на Байерн с 52 победи от 107 срещи, включително десет от последните 12. Стои и осмото издание на този сблъсък идва на 1 април и при две точки разлика в челото между претендентите. мачът обещава фойерверки. А WINBET обещава купища специални предложения, завишени коефициенти (с 0% марж) и невероятно разнообразие от възможности за залози. Както във всеки мач от всеки кръг на най-резултатното първенство в Европа!

Внимание: Участието в хазартни игри и спортни залози не е само забавление и крие риск от развиване на хазартна зависимост! Повече информация относно отговорния хазарт и превенцията от рискове е налична на nra.bg и на winbet.bg.