ТЕНИС: Григор ще бие Марожан, но едва ли в три сета

За Виктория Томова е време да си върне на Уан за драмата в Мадрид

29 май 2024 | Новини | от Здравко Чернев | минути време за четене |

Петима от поставените в долната половина на схемата при мъжете на „Ролан Гарос“ отпаднаха в първия кръг и един от тях (Алехандро Табило) е точно в частта на Григор Димитров.

Първата ни ракета няма да срещне съперник от Топ 40 на ранглистата чак до неделя (ако още е в турнира дотогава). Но това далеч не означава, че няма да срещне трудности в мача си от втория кръг днес срещу унгареца Фабиан Марожан.

Фабиан Марожан

Григор демонстрира огромно самочувствие след победата над Александър Ковачевич в неделя, но „американец“ и „клей“ са взаимно изключващи се понятия. Марожан бе изключително убедителен срещу ветерана Михаил Кукушкин (6:2, 6:2, 6:3) и изглежда загърбил лошия сезон на клей.

Преди „Ролан Гарос“ унгарецът бе с баланс от две победи и четири загуби на червено, а освен това не е печелил поредни мачове от над два месеца. Стряскащата за Григор статистика е, че Марогжан има четири победи от шест мача срещу опоненти от Топ 10 и определено има славата на убиец на гиганти. Но срещу Димитров ще си остане само със славата. Моделът казва, че вероятността за българска победа е над 75%, но това едва ли ще си случи в три сета. А оттам и разликата в геймовете трудно ще надхвърли пет в полза на Григор.

Виктория Томова

Томова бе отговорна за една от бомбите в първия кръг, елиминирайки 16-ата поставена Екатерина Александрова. С което вратата към участие на олимпийските игри бе отворена широко. Нейна победа срещу Уан ще е историческа, защото първата ни ракета при дамите никога не е играла в трети кръг на турнир от Големия шлем.

Как стана така, че китайката е в турнира не е много ясно. Уан падна с 0:6 в първия сет в понеделник срещу Юле Ниймаер, но обърна мача. С което доказа, че през тази пролет на клей е като котките – с поне девет живота.

Вики пропусна десет (!) мачбола срещу Уан преди месец в Мадрид и в сряда ще е време да екзорсизъм. Китайката минава за фаворитка за победата, но както стана ясно в първия кръг, Томова изобщо не се интересува от прогнозите и играе най-добрия тенис в кариерата си. Поне 11 спечелени гейма и задължителен сет в нейна полза са събитията, които едва ли ще се разминат.

Националките на България вървят неудържимо към отпадане
29 май 2024 | Новини

Елена Остапенко

Важен мач за споменатото олимпийско участие на Виктория Томова. Таусон официално е 72-а в ранглистата, но има много точки за защитаване от миналата година в Париж и освен ако не стигне четвъртфинал, ще е със сигурност зад Вики в ранглистата за раздаване на визи.

Остапенко е бивша шампионка тук, но трофеят ѝ от 2017 г. започна да хваща мухъл. Латвийката е стигала трети кръг на „Ролан Гарос“ само веднъж оттогава, но е време да промени това. Вероятността за победа на Остапенко е над 65%, но при два трисетови мача между тях дотук в историята, третият изобщо няма да направи впечатление.

СНИМКИ: AFP

Тагове
Здравко Чернев

Заслужил автор. Дългогодишен спортен журналист, който е в състояние да декламира статистики, състави, резултати и постижения дори и на сън. Безспорен експерт по футбол, тенис, баскетбол и редица американски спортове, а даже и някои австралийски. Всъщност няма спорт, който да му е напълно чужд, но абсолютно никога, при никакви обстоятелства и за нищо на света не би писал за хокей на лед. Причините за това са дълбоко пазена тайна, но се смята, че са основателни.