„Спринт между два коня“ – Така най-лесно може да бъде описана Ла Лига. Елитната професионална дивизия на испанския футбол е с близо вековна история, но винаги е била подвластна на борбата между Реал Мадрид и Барселона.
Двата гранда на Иберийския полуостров са разпределили помежду си 61 (скоро официално ще са 62) от общо 91 спечелени шампионски титли. Реал и Барса бяха шампиони в 16 от последните 18 сезона и нито един от тях не завърши извън челната тройка в споменатия период от време. Това е студената статистика.
Иначе, всеки мач от Ла Лига е темпераментен сблъсък, изпълнен с технически фойерверки, твърди действия в защита, емоции, гарнирани с доста картони, и 90 минути непрестанна страст. И това е така защото Испания винаги се е отнасяла сериозно към футбола и освен дербито между Реал Мадрид и Барселона, календарът в лигата изобилства от напрегнати регионални дербита, като например битките за Севиля между едноименния тим и техните вечни съперници от другия край на града, Бетис.
И още за това защо Ла Лига е сред предпочитаните първенства от клиентите на сайта winbet.bg в следващите редове:
Нещата са… сложни
Ла Лига носи много политически заряд. Гражданската война в Испания може и да е приключила преди близо 90 години, диктаторският режим на Франсиско Франко да не е на власт от близо 50, но следите от тях, заедно с вековните регионални съперничества и отцепническите трепети на различните национални малцинства в Испания, никога не са си тръгвали напълно от терена. И въпреки че по правило футболът е добър отдушник на социални напрежения, в Ла Лига един неприятен резултат от ключов мач може лесно да отпуши уж забравени стари рани и притихнали страсти.
Политиката в Ла Лига стига дотам, че има клубове като Атлетик Билбао, който почти никога не ползва футболисти, които не са от баски произход. Разбира се, ограниченият избор на играчи обрича всички техни шансове за титла на неуспех още преди първия сигнал на първенството, но подкрепата за отбора е много повече от чисто футболна кауза в града на брега на Бискайския залив.
За Барселона, като водещ клуб от яростно гордата с националната си идентичност Каталуня, нещата стоят по подобен начин, но те отдавна не разчитат само на местните момчета, а пазаруват щедро млади таланти от цял свят и ги развиват собствената си школа. Или подписват наготово с утвърдени звезди. Което впрочем правят и Реал Мадрид и (в много по-малка степен) Атлетико Мадрид.

И това всъщност е големият проблем на Ла Лига – гръмките трансфери на Реал и Барса от една страна са супер маркетинг за лигата, но от друга са и страхотна финансова тежест. Не е никаква тайна, че и Реал, и Барселона са задлъжнели до уши, а общият размер на дълговете им в един момент беше достигнал почти милиард евро. И по-голямата част от тези пари, клубовете всъщност дължаха на собствените си играчи и техните агенти. При това, на вече бивши играчи. Като Лео Меси, който още чака двуцифрен брой
милиони в неизплатени премии и заплати от Барселона, които напусна преди две години, отчасти защото оставането му само щеше да увеличи тази сума.
Но истинската сила на това първенство са феновете, които независимо то еднообразието на върха, подкрепят своя отбор до последно, в добро и лошо. Това е и причината испанското първенство се нарежда непосредствено зад Бундеслигата и Премиършип по посещаемост. А тези фенове могат да бъдат истински кошмар за всеки клубен президент, треньор и играч, който предизвика гнева им.
Технически подробности
Настоящият сезон на Ла Лига включва 20 отбора. Първите четири в крайното класиране се класират за участие в Шампионската лига. Петите и шестите отиват в Лига Европа и Лигата на конференциите, а почти сигурно европейска квота ще има и за седмите в подреждането. Последните три отбора в класирането изпадат в Ла Лига 2, което опитът показва, че в редица случаи води до бърза раздяла с професионалния футбол или поне до дълъг престой далеч от големите пари.
Някои тънкости на залозите на мачовете от Ла Лига
В Ла Лига никой не признава равенствата, но последните години доведоха до сериозен отлив в резултатността. Толкова голям, че в момента това е най-ниско резултатната лига от най-добрите пет първенства в Европа, при това с огромно изоставане от останалите.
В тази лига, впрочем, попаденията винаги са били кът, но във времето, в което Лео Меси и Кристиано Роналдо шестваха по терените, техните индивидуални гении бяха достатъчни за прилична успеваемост. В сезон 2016/2017 бяха вкарани средно по 2.92 гола на мач. В последния сезон на Роналдо преди трансфера му в Ювентус (2017/2018) цифрите спаднаха до 2.69. Без португалеца успеваемостта постепенно тръгна надолу, за да се стигне до сегашните 2.43 гола на мач, което, ако се задържи, ще е най-лошото постижение от над 30 години насам. Колкото и да са редки напоследък, нулевите равенства обаче като цяло не са проблем с гаранцията за връщане на залозите на WINBET.
Съвсем естествено при подобна резултатност откриването на добрите предложения за залози не е никак лесна задача. Около 56% от изиграните до момента двубои влязоха в графата „Брой голове под 2.5“. Рекордьори в това отношение са Майорка (81% от срещите), Осасуна (73%), Реал Сосиедад (70%) и Атлетико Мадрид (66%). На обратния полюс са Жирона, Еспаньол и Реал Мадрид, които са като машина за голове като 58% от мачовете на тези три отбора донесоха три или повече гола, като Жирона бяха съавтори на двата рекордни като резултатност мачове – 6:2 срещу Алмерия и 3:5 срещу Реал Сосиедад.
И естествено, при положение, че почти непрестанно са замесени в голови спектакли, Жирона са предпочитан отбор за игра в категория „Двата отбора да отбележат“ – 73% от двубоите на каталунците (9 от 13 у дома, 10 от 13 навън) са завършили с отбелязан гол от двата отбора.
Еспаньол имат абсолютно идентични показатели, а малко изненадващо, предвид селекцията им, домашните двубои на Реал Мадрид също са доста плодоносни. В девет от 12-те дотук и двата отбора се разписаха, макар че в рамките на три поредни мача през февруари това не се случи нито веднъж!

Но разбира се, при изключително ниската резултатност този сезон „Двата отбора да отбележат – Не“ е често срещан изход. Логично, при исторически малкото девет допуснати гола за 26 кръга лидери в това отношение са Барселона. Двайсет от мачовете на лидерите до момента приключиха „на нула“, като 18 бяха спечелени от тях. Няма друг отбор в елитните дивизии в Европа изобщо, който може да се похвали с нещо подобно. Тук не трябва да се забравя и функционалността на сайта на WINBET
за ранно изплащане на залозите при преднина от два гола, която определено е в помощ на потребителите.
Сред нещата, които също правят Ла Лига любимо място за спортни залози, е абсолютната предвидимост на резултатите веднага след като часовникът отмери края на първото полувреме. От 260 изиграни до момента мача, само в шест водещите на почивката се оказаха губещи след последния съдийски сигнал. И нито един отбор не успя да постигне повече от един обрат. Нещо повече: три отбора (Атлетик Билбао, Майорка и Еспаньол) нямат загубена точка при преднина на полувремето. В добавка към тях, Жирона, Виляреал, Валядолид и Хетафе са стопроцентови у дома, а Реал Мадрид, Барселона и Кадис – като гости.
И ако от двата гранда на испанския футбол е логично да се очаква да доминират срещу съперниците си и да бележат първи, изненадващо Атлетико Мадрид са отборът с най-добра успеваемост в това отношение. „Дюшекчиите“ нямат нито едно нулево равенство през сезона. Те вкараха първото попадение в 20 от 26 мача до момента, а като гости са направо неудържими – първият гол бе тяхно дело 11 пъти в 13 двубоя, а двете изключения бяха в рамките на поредни кръгове есента на миналата година.
Всички искат място под слънцето
Испанското първенство е имало много по-добри дни от настоящето. Фактът, че отбор с многомилионни дългове е на път да спечели убедително титлата, не е добро послание за бъдещето на Ла Лига. Още повече, че не се вижда да се задавя някаква коренна промяна на установените практики. Катаклизмът, който Ла Лига с мъка избегна по време на пандемията все така дебне зад ъгъла, но засега всичко продължава както преди – с много страст, много емоция и футбол от висока класа.
А и под слънцето ѝ има място за всички. От гиганти с огромен бюджет (Реал и Барселона), през стари величия в криза (Валенсия и Севиля) до футболни джуджета (Елче, Алмерия, Кадис), за които шансът да играят веднъж годишно пред роднини и приятели със световните звезди, да се ръкуват с тях и да запазят спомена за цял живот, е основна награда.
СНИМКИ: IMAGO