Наричат Шампионската лига „Лига на богатите“. Това обаче не е съвсем вярно, защото в началото на всеки сезон в нея участват и доста скромни клубове, които (поне на теория, а понякога и на практика) имат шанс да се промъкнат най-малко до така желаната групова фаза на турнира.

Но в Европа има лига, която напълно заслужава това прозвище и това е английската Висша лига. Ето защо:

Технически, Висшата лига е най-младата сред петте най-значими футболни първенства на континента, но за относително краткото си съществуване бързо иззе ролята на доминатор и предпочитана дестинация за световните звезди.

След поредица от злощастни инциденти по стадионите през 80-те, пословично лошото поведение на феновете, ужасното финансово състояние на клубовете и най-вече влошаващото се качество на играта, през 1992 г. водещите отбори в Англия решиха да променят всичко из основи и през февруари 1992 г. създадоха Премиършип.

Новата лига имаше за цел да съживи и реорганизира западналата Първа дивизия на английския футбол като наложи нов бизнес модел и постави нови правила за поведение на клубовете и запалянковците. Трийсет години по-късно лигата е мултимилиардна бизнес корпорация, стадионите са принципно доста безопасни места, а запалянковците – по-възпитани, поне в повечето случаи, но все така критични и шумни. По-важното обаче е, че това е лигата, в която заплатите на играчите са най-високи, в която се плащат най-високите трансферни суми, която привлича най-много интерес по света и накрая, но не на последно място – това е лигата, към която всеки играч в света се стреми.

Колкото до качеството на играта… Спорно е, но мнозина футболни запалянковци са готови да се закълнат, че английският футбол е най-интересният и най-приятният за гледане стил в тази игра, който диктува модата и по света. А въпросът дали това действително е „английски“ футбол при наличието на толкова много чужденци в съставите отдавна е само чисто интелектуално упражнение.

Едно е сигурно – това първенство категорично е сред най-интересните за потребителите на сайта winbet.bg.

Форматът е важен

С изключение на кратък период през 90-те години на миналия век, Премиършип винаги е включвала 20 отбора. И това означава, че английските отбори играят много, много мачове. Освен трийсет и осемте кръга на първенството, те имат ангажименти в турнирите за две купи и евротурнирите. Често се случва някои отбори да изиграят по 50 мача или дори повече на сезон.

През настоящия сезон, първите четири в крайното класиране се класират за участие в Шампионската лига. Петите и шестите отиват в Лига Европа и Лигата на конференциите, а е много вероятно европейска квота да има и за седмите в подреждането. Последните три изпадат в Чемпиъншип и напускат лигата на богатите.

Няма първенство в Европа, където разликата между първите две професионални дивизии да е толкова голяма. В резултат на това повечето изпаднали бързо се завръщат в елита и е много трудно в Премиършип да се промъкне нов отбор. За 30 сезона съществуване на лигата, общо 50 клуба са участвали в елитната дивизия на Острова, а последният дебютант бяха Брентфорд през 2021 г. Титлата е печелена всичко на всичко от седем отбора, като едва четири от тях са правили това повече от веднъж.

Колкото до това, кои са най-важните и силни отбори в това първенство… Само човек, който е бил в кома през последните няколко десетилетия не е чувал техните имена, независимо колко слабо се вълнува от футбол, така че ще пропуснем подобно изброяване.

Важното за залозите на мачове от Висшата лига 

Отвъд обичайните пазари за залози на мачовете от Висшата лига, WINBET предлага и огромно изобилие от допълнителни възможности и функционалности, които правят забавлението още по-вълнуващо. Особено внимание заслужават завишените коефициенти за избрани срещи, като и ексклузивните предложения, които никой друг букмейкър в България не предлага и които поставят в задочен двубой отбори и играчи, които дори не играят едни срещу други в съответния кръг.  Изобщо не бива да се забравя и специалния турнир за Висшата лига на WINBET с общ награден фонд 100 000 лв.

Преди създаването на Премиършип, някогашната Първа дивизия се славеше като място, където изненадите валят непрестанно и гостите едва ли не печелят еднакво количество мачове с домакините. В последните 30 години обаче нещата рязко се промениха. В момента 47% от мачовете в Премиършип завършват с победа на домакините (втори най-висок процент) и едва 29% се печелят от гостите, което е най-лошата успеваемост от Топ 5 лигите в Европа.

Отбор като Ливърпул е перфектният пример. Този сезон „червените“ са спечелили 71% от точките са у дома на „Анфийлд“, където са отбелязали и 72% от всички попадение в актива си. И колкото и да са колебливи в този преходен за тях сезон, 19-кратните шампиони на Англия имат една шампионатна загуба пред собствена публика за последните 24 месеца.

Един показател остава константен в цялата история на Премиършип – головете на мач винаги са се движили между 2.6 и 2.8, а

настоящият сезон с 2.73 попада точно в тези граници. Но въпреки че попаденията са повече от достатъчно, най-шокиращата статистика от настоящия сезон в английския елит е, че двадесетте нулеви равенства са рекорд сред големите европейски лиги и единствено Манчестър Сити, Тотнъм и Уест Хям не са участвали в мач без отбелязан гол! Което в известна степен има обяснение в огромните трансферни суми, които привличат най-добрите защитници и вратари в света на Острова. За тези ситуации обаче WINBET предлага функционалността „0:0 – връщане на залога“, която предпазва залагащите от щети при нулеви равенства.

И все пак, има няколко отбора, които са като оазис за почитателите на резултатната игра и гарантират добра възвръщаемост. На първо място в тази категория са Брайтън, при които в 12 гостувания десет пъти се получи „Двата отбора да отбележат – Да“, в добавка в абсолютно всеки един от тях бяха вкарани минимум два гола!

Наред с тях са домакинствата на Арсенал. Водачите и много вероятни шампиони отбелязаха по два или повече гола в 12 от 14 мача през сезона на собствения си стадион. Също в 12 от споменатите 14 и двата отбора отбелязаха и също в 12 от тях бяха вкарани три или повече гола.

На обратния полюс са Уулвърхямптън. „Вълците“ бяха поразени от много контузии в нападение през този сезон и в резултат са най-слабите откъм резултатност в Премиършип. А на

домашния им стадион „Молиню“ нещата са направо катастрофални – 11 от 14-те им домакинства (79%) завършиха с резултат „Двата отбора да отбележат – Не“. Пак в 11 от 14-те мача, УУлвс вкараха под два гола, а в шест изобщо не успяха да поразят вратата на съперника.

А понеже старите навици трудно умират – независимо дали се казва Премиършип или Първа дивизия, английският елит продължава да е абсолютният № 1 по отношение на обратите. Цели 38 мача до момента (над 14% от всички изиграни) завършиха с победа на отбора, получил първи гол в мрежата си. Ливърпул, Арсенал и Брентфорд единствени не са изпитвали чувството през този сезон, а големият брой обрати внася интересен нюанс във функционалността на WINBET за ранно изплащане на залозите при преднина от два гола. Защото неведнъж този сезон бяха наваксани изоставания от два гола, но въпреки това заложилите на отбора, неуспял да запаси предимството си, също бяха възнаградени.

Внимание: Участието в хазартни игри не е само забавление и крие риск от развиване на хазартна зависимост! Повече информация относно отговорния хазарт и превенцията от рискове е налична на nra.bg и на winbet.bg